NOSTALGIA 2016 - Pociągiem z parowozem po Wielkopolsce!

IMPREZA CZTERODNIOWA: Od 30 kwietnia do 3 maja 2016 - od soboty do wtorku 
Organizator: Instytut Rozwoju i Promocji Kolei

Trasy przejazdu: z Wolsztyna do Zbąszynka, do Międzychodu i Gorzowa Wlkp. przez Zbąszyń i Międzyrzecz, do Rakoniewic, Stefanowa, Powodowa i Nowejwsi Mochy oraz do Poznania i Kiekrza przez Leszno i Kościan.

 DSC7865
Zapraszamy do nostalgicznej wyprawy starymi pociągami
prowadzonymi zabytkowymi parowozami! Wszystkie składy będą ciągnięte przez zabytkowe parowozy! W ciągu czterech dni pasażerowie odwiedzą na pokładzie zabytkowego pociągu kilkadziesiąt stacyjek, w większości umiejscowionych na niezelektryfikowanych liniach lokalnych województwa wielkopolskiego i częściowo lubuskiego:
NOSTALGIA 2016 dzień pierwszy (30 kwietnia):
Wolsztyn - Stefanowo - Wolsztyn - Nowawieś Mochy - Wolsztyn - Rakoniewice - Wolsztyn - Powodowo - Wolsztyn, a także PARADA PAROWOZÓW w Wolsztynie;
NOSTALGIA 2016 dzień drugi (1 maja):
Wolsztyn - Zbąszyń - Zbąszynek - Zbąszyń - Wolsztyn - Rakoniewice - Wolsztyn;
NOSTALGIA 2016 dzień trzeci (2 maja):
Wolsztyn - Nowawieś Mochy - Leszno - Kościan - Poznań Główny - Kiekrz - Poznań Franowo - Poznań Główny - Kościan - Leszno - Nowawieś Mochy - Wolsztyn;
NOSTALGIA 2016 dzień czwarty (3 maja):
Wolsztyn - Zbąszyń - Zbąszynek - Międzyrzecz - Wierzbno - Międzychód - Wierzbno - Przytoczna - Skwierzyna - Gorzów Wlkp. - Bogdaniec - Gorzów Wlkp. - Skwierzyna - Przytoczna - Wierzbno - Międzychód - Wierzbno - Międzyrzecz - Zbąszynek - Zbąszyń - Wolsztyn - Poznań Główny;

Poczuj nostalgię parowej kolei...
 DSC7551NOSTALGIA 2016 to zorganizowany, czterodniowy pobyt w Wielkopolsce oraz wyprawy na pokładzie pociągu retro z lokomotywą parową po Wielkopolsce oraz częściowo Ziemi Lubuskiej. Standardowo w ramach pakietu pasażerowie mają zapewnione tylko przejazdy pociągami - dodatkowa opcja zakłada natomiast noclegi w bliskiej okolicy dworca w Wolsztynie (spacer około 600 metrów).
Genezą projektu jest coroczna Parada Parowozów, która już po raz 23. odbędzie się w Wolsztynie - na przełomie kwietnia i maja. Wiele osób od lat przyjeżdżających do Wolsztyna w czasie parowozowego majowego święta korzysta z okolicznościowych pociągów retro uruchamianych na krótkich trasach wokół Wolsztyna.
Mając na względzie bardzo duże zainteresowanie tymi przejazdami, a także z roku na rok rosnącą ofertę pociągów turystycznych po Wielkopolsce - śladem lat poprzednich postanowiliśmy w 2016 roku przygotować dla miłośników parowozów projekt czterodniowy, w czasie którego pasażerowie będą mogli skorzystać z wielu ciekawych wypraw pociągami i odwiedzić wiele często zapomnianych miejsc na kolejowej mapie - tym razem w Wielkopolsce oraz częściowo także na Ziemi Lubuskiej. Przejazd pociągami będzie w opcji dodatkowej połączony będzie z możliwością nocowania w Wolsztynie. 

Warianty udziału w projekcie NOSTALGIA 2016

Pasażerowie korzytający z przejazdów pociągami pod parą w ramach projektu NOSTALGIA 2016 mają możliwość wyboru trzech opcji udziału - standardowo tylko przejazdy pociągami w ramach zorganizowanej grupy, z noclegami w pokoju wieloosobowym (2,3 lub 4 osoby) oraz z noclegami w pokoju jednoosobowym. Zapraszamy serdecznie do przejazdu historycznymi pociągami specjalnymi w ramach projektu NOSTALGIA 2016!

DSC02166m

Opis projektu NOSTALGIA 2016

 DSC6206W pierwszym dniu wyprawy, będącym swoistą rozgrzewką przed długim weekendem majowym, uczestnicy projektu NOSTALGIA 2016 będą mieli okazję skorzystać z pociągów na stosunkowo krótkich trasach z Wolsztyna do Stefanowa, Rakoniewic oraz do Nowejwsi Mochy i Powodowa. Atrakcje te będą dodatkowo urozmaicone odbywającą się w tym dniu Paradą Parowozów w Wolsztynie. Impreza ta odbędzie się już po raz 23. w historii. Parada Parowozów oglądana z perspektywy osoby nie spieszącej się na pociąg odwożący do miejsca zamieszkania z całą pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem. Dodatkową atrakcją będzie widowisko "Światło, Para, Dźwięk", które zorganizowane będzie po zapadnięciu zmroku przed parowozownią. Pasażerowie z wykupioną opcją noclegów udadzą się po całodziennych atrakcjach do miejsca noclegów - umiejscowionego w centrum miasta, 600 metrów od parowozowni.

 DSC6846W drugim dniu imprezy pasażerowie korzystający z oferty NOSTALGIA 2016 wybiorą się na pokładzie pociągu ciągniętego przez parowóz z wolsztyńskiej parowozowni, zestawionego z zabytkowych wagonów 3 klasy lub wagonów pasażerskich 2 klasy z lat 70-tych XX wieku na wyprawę ku przeszłości. Na trasie z Wolsztyna do Zbąszynka i z powrotem spotkają się dwa pociągi z parowozami. Pociągi będą uczestniczyć w fotostopach, czyli specjalnie wyreżyserowanych sytuacjach z dogodnymi możliwościami do wykonania pamiątkowych fotografii. Po powrocie do Wolsztyna pasażerowie z wykupioną opcją noclegów udadzą się na nocleg.

16022015909
W trzecim dniu imprezy zaplanowano przejazd pociągiem specjalnym z Wolsztyna przez Leszno, dalej główną magistralą kolejową do Poznania, a także tą samą trasą z powrotem do Wolsztyna. W stolicy Wielkopolski zaplanowano czas wolny oraz przejazd wokół miasta przez towarową obwodnicę Poznania, przez Kiekrz oraz przez jedną z największych towarowych stacji kolejowych w Polsce tj. przez Poznań Franowo. Pasażerowie po dotarciu do Wolsztyna będą mogli podziwiać manewry parowozów w czynnej (jednej z nielicznych w Europie) parowozowni. Osoby z wykupioną opcją noclegów w ramach projektu NOSTALGIA 2016 udadzą się do miejsca noclegu.

A oliwka 3W ostatnim dniu imprezy pasażerowie udadzą się pociągiem prowadzonym zabytkowym parowozem do Międzychodu przez Zbąszyń, Zbąszynek i Międzyrzecz. Na Pojezierzu Międzychodzko - Sierakowskim zaplanowano także przejazd do Chrzypska Wielkiego na wystawę tulipanów (autobusem - w ramach opcji do wyboru). Pasażerowie, preferujący kolejowe klimaty skorzystają z przejazdu do Gorzowa Wlkp. i Bogdańca. Po powrocie z wycieczki w ostatnim dniu projektu NOSTALGIA 2016, pasażerowie będą mogli w ramach oferty zakończyć imprezę w Wolsztynie lub dodatkowo skorzystać z bezpłatnego przejazdu pociągiem OLEŃKA do Poznania (ciągniętym przez lokomotywę spalinową), skąd zapewne łatwiej będzie powrócić w kierunku Warszawy, Gdańska, czy Szczecina.

Cennik biletów: 

Bilety na wyprawę NOSTALGIA 2016 w dniach pomiędzy 30 kwietnia a 3 maja w Wolsztynie są biletami ryczałtowymi, obowiązują w ramach całego planu imprezy niezależnie od długości trasy i wybranych odcinków przejazdu, na jakich podróżują pasażerowie. W przypadku rezygnacji przez pasażera z przejazdu pociągiem na wybranym odcinku nie przewiduje się częściowych zwrotów kosztów.rezerwacja

 Rodzaj biletów
NOSTALGIA 2016
Od 30 kwietnia 
do 3 maja 2016

Przejazdy
na wszystkich
odcinkach
oraz 3 noclegi
(nocleg
w pokoju
2,3,4-os.)
Przejazdy
na wszystkich
odcinkach
oraz 3 noclegi
(nocleg
w pokoju
1-os.)
Przejazdy
na wszystkich
odcinkach
BEZ NOCLEGÓW
 

Bilet normalny

479,00 zł 579,00 zł 279,00 zł

Bilet ulgowy szkolny

375,77 zł 475,77 zł 175,77 zł

 Bilet ulgowy student

336,71 zł 436,71 zł 136,71 zł

W pociągach RETRO uruchamianych w dniach 30 kwietnia - 3 maja obowiązują ulgi handlowe - bilety ulgowe obowiązują w wysokości zgodnej z ulgami ustawowymi dla uczniów szkolnych, studentów i dzieci do 4 roku życia. UWAGA: Rezerwacja biletów na pojedyńcze pociągi w dniach 30 kwietnia lub 1 lub 2 lub 3 maja - w trakcie XXIII PARADY PAROWOZÓW dostępna będzie na podstronie tego pociągu.

Procedura zakupu biletów:

 DSC7787- Wypełnienie formularza rezerwacji na stronie www.TurKol.pl;
- Po prawidłowym wypełnieniu formularza na podany adres poczty elektronicznej wysłane zostanie automatyczne potwierdzenie złożonego zamówienia;
- W terminie wskazanym w automatycznym potwierdzeniu otrzymają Państwo fakturę na podany adres poczty elektronicznej;
- Płatność za bilety może być realizowana w wybrany sposób - przelewem przez internet, bezpośrednio w banku lub na poczcie. Nie przyjmujemy wpłat gotówkowych!; Prosimy o dotrzymanie terminu płatności podanego na fakturze.
- Po wpływie środków za bilety na nasze konto wysyłamy potwierdzenie wpłaty pocztą elektroniczną;
- Na 3 dni przed wyjazdem pociągu przesyłamy informację o miejscówkach w pociągu. Odbiór biletów nastąpi na pokładzie pociągu na podstawie wydrukowanej faktury (przesłanej na początku procedury na podany adres poczty elektronicznej). Nie wymagamy żadnych innych dokumentów do odbioru biletów! Odbiór biletów jest możliwy tylko przez osoby, które opłaciły rezerwację.
- W razie wszelkich pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji pod numerem Infolinii TurKol.pl 603 366 366
 DSC6235
Układ wagonów RETRO w składzie pociągów w ramach projektu NOSTALGIA 2016:  
Przedstawiamy Państwu plan ustawienia wagonów w składzie pociągów turystycznych, które w dniach od 30 kwietnia do 3 maja 2016 roku przewiozą podróżnych po Wielkopolsce oraz po północnej i wschodniej części Ziemi Lubuskiej.
W dniu 30 kwietnia pociągi w ramach projektu NOSTALGIA 2016 będą składały się z parowozu Ol49 oraz dwuosiowych wagonów retro (serii C oraz Ci). Wszystkie wagony pociągu będą oznaczone kolejnymi numerami 1,2,3,4 oraz 5. Wagony oznaczone numerami 1 i 2 będą wagonami o historycznych oznaczeniach C (dwuosiowy wagon pasażerski tzw "Boczniak"), wagony oznaczone numerami 3, 4 oraz 5 będą wagonami typu Ci (dwuosiowy wagon pasażerski z otwartymi pomostami). Wszystkie wagony, tak jak lokomotywa parowa, pochodzić będą z kolekcji wolsztyńskiej parowozowni. Zdjęcie wagonów serii C oraz Ci przedstawione jest poniżej. DSC7810
W dniach 1, 2 i 3 maja pociągi w ramach projektu NOSTALGIA 2016 będą zestawione z parowozu Ol49 oraz zestawu oliwkowych wagonów przedziałowych i bezprzedziałowych. Wszystkie wagony pociągu będą oznaczone kolejnymi numerami 1,2,3,4. Wagony pochodzić będą z kolekcji przewoźnika kolejowego Przewozy Regionalne, a lokomotywa parowa pochodzić będzie z wolsztyńskiej parowozowni. Zdjęcie wagonów przedstawiono poniżej.
woltur retro nad jeziorem mini
Szczegółowe rozkłady jazdy:
Pasażerowie podróżujący w ramach projektu NOSTALGIA 2016 będą korzystać z pociągów, które w poszczególnych dniach będą także dostępne w ramach jednodniowych biletów dla innych pasażerów. Cena w pakiecie NOSTALGIA 2016 jest niższa od sumy cen biletów na poszczególne pociągi. Zaplanowaliśmy także dodatkowe atrakcje tylko dla pasażerów oferty NOSTALGIA 2016.
Szczegółowe rozkłady jazdy w ramach pociągów właczonych w projekt NOSTALGIA 2016 - w dniach 30 kwietnia - 3 maja dostępne są na stronach poszczególnych projektów jednodniowych, tj. STEFAN, RYSZARD, NIKODEM, PROTAZY, OLIWKA, NINA, MAJA, KOZIOŁEKTULIPAN, PRZYSTAŃ, BOGDAN oraz OLEŃKA.
Dostępność biletów:
Bilety na czterodniową wyprawę NOSTALGIA 2016 są dostępne tylko w sprzedaży internetowej. Rezerwacji miejsc można będzie dokonywać za pomocą formularza zgłoszeniowego na niniejszej stronie internetowej TurKol.pl. Obowiązuje taryfa specjalna. W razie wszelkich pytań dotyczących oferty oraz zakupu i rezerwacji biletów jesteśmy do Państwa dyspozycji pod numerem Infolinii TurKol.pl 603 366 366.
 DSC7276
Oferta w ramach opcji z noclegami:  
Oferta NOSTALGIA 2016 z dostępnymi noclegami gwarantuje pasażerom pobyt w okresie 30 kwietnia - 3 maja (3 noclegi) w warunkach turystycznych:
- noclegi bez wyżywienia w pokojach 1,2,3 lub 4 osobowych bez łazienek;
- toalety, łazienki i prysznice dostępne na korytarzu;
- obiekt noclegowy (znajduje się w Wolsztynie w odległości 600 metrów od parowozowni oraz 300 metrów do rynku);
- w bliskim sąsiedztwie obiektu noclegowego dostępne są sklepy spożywcze, restauracje, itp.

kalendarium turkol 2024

CERTYFIKAT POT

CERTYFIKAT POT

Oficjalny facebook TurKol.pl

FB

Szybki kontakt


PKP Intercity

intercity

Radio Poznań

Radio Poznan

Symbole Poznania

symbole poznania

 

LOTOS Kolej

logo lotos kolej

SKM Trójmiasto

logo SKM mini

KSK Wrocław

ksk wroclaw logo

Parowozownia Wolsztyn

pw

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 25 gości